Maud Wagner

7. října 2018 v 22:19 | Cat |  Ženy naší historie

Pohodlně se usaďte, vezměte si kafíčko nebo misku popcornu a pořádně mě poslouchejte, protože vám budu vyprávět velmi povzbuzující, low-key feministickej, fajnovej příběh o první ženské tatérce v USA.Malá Maud Wagner se narodila v roce 1877 Davidu Van Buran Stevensovi a Sarah Jane McGee a zemřela v roce 1961 v Oklahomě. Za svobodna se jmenovala Maud Stevensová a pracovala v cirkuse jako akrobatka.

Luisiana Purchase Exposition
V roce 1904 ale potkala svého budoucího manžela Guse Wagnera. Stalo se tak na Luisiana Purchase Exposition, což byl velký veletrh v Louisianě, s nespočetnými výstavami a představeními.
Traduje se, že ji Gus dlouho uháněl, aby s ním šla na rande a Maud ho také několikrát odmítla, až nakonec, ke Gusově spokojenosti kývla výměnou za to, že ji naučí tetovat. Zanedlouho poté se taky vzali.

Gus Wagner tetující neznámou ženu


Návrhy Guse Wagnera

Tetovali jen a pouze ručně, tedy handpoke technikou. Byli posledními tatéry v New Yorku, kteří nepoužívali strojek. Maud si oblíbila hlavně květinové a zvířecí motivy, které potom hojně používala na svém těle.

Společně také cestovali po Americe jako tatéři a "potetované kuriozity". Také se jim přičítá to, že přivedli tatérské umění mimo velká města.

Gus tetující Maud

Měli spolu jedinou dceru - Lovettu Wagner. Bohužel nejsou k nalezení žádné její fotky, ale víme o ní, že nikdy nebyla potetovaná. Zajímalo mě proč, protože s jejím rodinným backgroundem se to přímo nabízí. Sama začala tetovat již v devíti letech, což je dost cool, když se zamyslíte nad tím, co jste v devíti dělali VY (já třeba furt žrala písek). Maud se totiž zapřísáhla, že ji nikdy nepotetuje a to samé zapověděla Gusovi. A proto sama Lovetta prohlásila, že pokud ji nemůže potetovat její otec, nemůže nikdo.

Maud byla důležitá z hlediska dějin umění, tak i z historie žen, a proto si myslím, že by měla být zapamatována.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mamcinkoutek mamcinkoutek | E-mail | Web | 13. října 2018 v 22:45 | Reagovat

Opravdu zajímavý příběh, ty máš nějaké tetování?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama